Princip
Běžné nástroje kapacitního plánování pracují dle priorit. Zakázka s nejvyšší prioritou je do plánu umístěna jako první, následuje zakázka s druhou nejvyšší prioritou atd. Principiálně se tedy jedná o “umisťovač operací”, nikoliv o optimalizační nástroj. Tyto principy využívá dopředné či zpětné plánování. Tyto plánovače jsou pevně svázány pravidly, které jim neumožní ověřit všechny možnosti uspořádání operací. To vede k celé řadě problémů.
Zakázka s vysokou prioritou neúměrně dlouho blokuje stroj.
Má zaměstnanec A vykonávat operaci sám nebo se zaměstnancem B?
Při opakování téže operace na tomtéž stroji odpadá potřeba stroj seřizovat. Kolik těchto operací by se na stroji mělo po sobě provést, než se stroj uvolní pro operaci jinou?
Řešení těchto a dalších otázek NELZE určit během zaplánování dle priorit. V plánu platí nesmírné množství kauzálních spojitostí a při řešení konkrétní operace nelze určit, jaký dopad bude mít na zbytek v tomto okamžiku neexistujícího plánu. Drobná změna hodnotícího kritéria také většinou zcela mění celý proces plánování. V neposlední řadě je velmi obtížné v procesu využívat vícero procesorových jader.
Na rozdíl od “umisťovačů operací” provádí náš software OPTIMALIZACI plánu. Hodnotí plán jako celek, tedy zcela přesně podle daného kritéria. Při hodnocení zná veškeré kauzální spojitosti a nic neodhaduje. Pracuje vždy s velkou množinou plánů, které mezi sebou kombinuje, čímž získává nové a nové plány. Samotná tvorba konkrétního jednoho plánu je však nesrovnatelně rychlejší, protože se při ní nemusí dodržovat pravidla “umisťovačů operací”, která navíc znemožňují efektivně řešit výše zmíněné problémy. Projevem procesu je, že čím déle optimalizace poběží, tím kvalitnější plány se v ní vyskytují.
Doposud vyřčené výhody platí pro evoluční metody obecně. Naše unikátní metoda PERMUTAČNÍ EVOLUCE však zajistí, že každý z dosažených plánů je 100% proveditelný. Tedy už první vzniklý plán je použitelný ve výrobě. Metoda tak garantuje úspěch a zároveň velmi zefektivňuje celou optimalizaci (odpadá obrovské množství nekvalitních plánů).
Dle testů na běžných kancelářských počítačích a noteboocích jsme získali
následující orientační časy.
Vše začíná analýzou Vašich zákaznických data, která souvisejí s výrobou. Ať už máte tato data v jakémkoliv informačním systému, nebo třeba jen “po excelech”, data by měla obsahovat údaje o operacích (suroviny, produkty, časy…), kapacitách (zaměstnanci, pracoviště, nástroje…), aktuálním stavu zásob, aktuálních požadavcích na výrobu aj.
Podle složitosti dat bude probíhat jejich překlad do struktury, se kterou náš software umí pracovat.
Doprovodným úkolem je zprostředkování komunikace mezi naším softwarem a Vaší databází. Zvolíme vhodný kanál pro přenos dat mezi oběma systémy – exporty, synchronizace, nebo přímo databázové pohledy, čerpající s informačního systému. Náš software je velmi univerzální co do komunikace s nejrůznějšími databázovými systémy (MSSQL, MySQL, SAP…)
Nezbytným krokem je zaškolení pověřených osob (výrobní dispečer atd.) a následná systémová podpora.
Dle domluvy mohou následovat i další doprovodné kroky:
Zaujala Vás naše nabídka a máte zájem o řešení na míru?